Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Vali Hüseyin Aksoy, 23 Nisan’ı
Thodex’in patronu 2 milyar dolarla kayıp
İYİ PARTİ BAKANIN PEŞİ,Nİ BIRAKMIYOR
BUGÜN VEFAT SAYISINDA YENİ REKOR
İMAMOĞLU KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI


Ukrayna ile Rusya gerilimi tırmanıyor... - DÜNYA - Ajans 09/ Aydın Haber
 
UKRAYNA İLE RUSYA GERİLİMİ TIRMANIYOR...
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 08-04-2021 / 00-31

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Dunya Haberleri  
Ukrayna ile Rusya gerilimi tırmanıyor...

Ukrayna’nın güneydoğusunda yaşanan Donbass krizi kapsamında Rusya’nın bölgeye asker yığması, 3. Dünya Savaşı ihtimalini akıllara getirdi.

Ukrayna’nın güneydoğusuna asker yığan Rusya’nın yaptığı açıklamalar ve Beyaz Saray’ın olay karşısındaki tepkisi, bütün dünyanın aklına 3. Dünya Savaşı ihtimalini getirdi. Tetiklenen çatışmalarla birlikte Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin ’NATO’ çağrısında bulundu.

Donbass’ta bir çatışmaya girilmesi mümkün görülüyor. Çünkü burası Ukrayna’nın toprağı ve işgal atında Ukrayna yeterli cesareti ve desteği görebilirse buradan bir askeri çözüm üretmeye çalışacaktır. Askeri bir sıcak çatışma ile Rusya’yı masaya oturmaya zorlamayı benimseyebilir.

NATO ile Sovyetler Birliği ise soğuk savaş zamanında birçok bölgede karşı karşıya gelmelerine rağmen Afganinstan’dan diğer bölgelere kadar hiçbir zaman açık-sıcak çatışmaya girmedi. Çünkü iki güç arasında çok ciddi bir caydırıcı unsur vardı. O da nükleer silahların varlığı. Çok ciddi bir yıkım getirecek büyük bir savaş olduğu için taraflar itidalli davranarak böyle bir yola gitmediler


Kaynak: Donbass Krizi 3. Dünya Savaşı’nın habercisi mi? Ukrayna ile Rusya geriliminin tüm detayları

Sabah’ın SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı’nın haberine göre, Rusya’nın Ukrayna’da gerçekleştirdiği örtük müdahalede ayrılıkçıları destekleyerek içerideki milislere Donbass Bölgesi’ni işgal ettirmesi ile bölgede çatışma başladı. Çatışmanın temel nedeni ise  Ukrayna’nın batıya yakınlaşması, NATO ve Avrupa Birliği’ne üyeliğinin gündeme gelmesi olarak biliniyor. 

Ukrayna’da yaşanan Turuncu Devrim isimli ataklanmayla birlikte Rusya’nın bu ayaklanmayı doğrudan tehdit olarak algılaması, önce Kırım’ın işgaline ardından da ilhakına sebebiyet verdi. Bir taraftan da Ukrayna’nın özellikle en fazla sanayileşmiş bölgesi olan bu bölgeleri de yine kendi milis güçlerine işgal ettirdi. Rusya’nın hamisi olarak gördüğü ve Ukrayna’nın nüfusunun önemli bir kısmını oluşturan azınlık da çatışmaların temelinde gösteriliyor. 2014 sonları gibi durulan çatışmanın arıdndan bölgeye yerleştirilen AGİT gözlemcileri de sorunu çözmeye yetmedi.

BIDEN’İN PUTİN’E KATİL İTHAMI

Özellikle Joe Biden yönetiminin de ABD’de göreve gelmesi ile birlikte tekrar Rusya meselesini gündemine almasının Rusya’yı sınırlandırma-çevreleme politikasına tekrar ABD’nin dönmeye başlamasına sebep oldu. Biden’ın Putin’e yönelik ’katil’ sözlerinin de bu çerçevede Ukrayna’nın ve bölgenin hareketlenmesini sağlayacağı dğşünülüyor.

NATO’YA GÜVEN VE UKRAYNA’NIN BÖLÜNMESİ İHTİMALİ

Doğu Avrupa devletleri tarafından NATO üyeliğinin toprak bütünlüğünün güvencesi olarak görülmesi, Ukrayna Devlet Başkanı’nın ’Savaşı bitirmek için tek yol NATO’ sözlerini de açıklıyor. Bunun nedeni de NATO’nun "Bir üyeye yapılan saldırı bütün üyelere yapılmış gibi olarak kabul edilir" maddesi olarak görülüyor. 


TÜRKİYE DESTEKLEMİYOR ÇÜNKÜ...

Türkiye’nin, Rusya’nın bu politikasını desteklemediği gerçeğinin temelinde ise Rusya’nın Karadeniz’de artan etkisi Türkiye’nin milli güvenliğine yönelik de bir tehdit unsuru olarak görmesi yatıyor. Rusya’nın özellikle Kırım’a inmiş olması, Karadeniz sahillerinde geniş bir alanı kontrol ediyor olması bizim miili güvenliğimize, boğazlara bir tehdit. 

Ukrayna’nın Rusya hakimiyetine girmesi halinde, NATO ve Avrupa Birliği üyeliği gibi sıranın kendisine geleceğini bir ’Kadife-Turuncu Devrim’ ile Rusya’da da siyasetin dönüştürüleceği NATO’nun etki alanına girileceği gibi bir korkuları var.


Kaynak: Donbass Krizi 3. Dünya Savaşı’nın habercisi mi? Ukrayna ile Rusya geriliminin tüm detayları


Ukrayna ile Rusya gerilimi tırmanıyor... : Google'da Ara
Ukrayna ile Rusya gerilimi tırmanıyor...


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        DÜNYA

  RUSYA BASKILARA DAYANAMADI GERİ ADIM


         Başta Ukrayna olmak birçok batı ülkesi, Rusya’nın askeri tatbikatlarına son vermesi ve sınırdaki askerlerini geri çekme çağrısın

  ÇİN’İN UYGUR TÜRKLERİNE ZULMÜ İNGİLİZ


         Yıllardan beri ülkedeki özerk bölgelere işkence ve zulümleriyle bilinen Çin, Doğu Türkistanlı Uygur Türklerine ya

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
EREN EFE

     Sayın Bakanlarımız Bu dolandırıcıyı tanımadıklarını açıklamışlar. Benim ve Türk Milletinin merak ettiği tanımadığınız bir kişi sizin ...

AHMET CALIMSİZ

     Meyve veren agac taslanır. İyı parti sahaya inince Fincanci atlari ürktü. Demirci Aydında IYI Parti birinci ...

AHMET KABAK

     On binlerce kisisilerle yapilan lebalep kongrelerin sonucu. Yetmedi Saglik bakaninda katildigi binlerce kisinin katıldıgı cenaze torenlerinin ...

SERPİL KORUCU

     Vaka sayimiz Dunya rekoruna sebep oldu. 1.5 milyarlık Hindistanı bile geçtik. Toplum duyarsız. Bu duyarsızlar yüzünden ...

ASTO

     Ulkemizde ölumler 100 er 100 er olmaya baslandı. Kapanma icin ne bekleniyor. Yoksa Biz de ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Vekilim Yalan söylemek Günah Değilmi... ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 32 √ Toplam : 30 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 62 √ Toplam : 58 - 2-BU YIL YAPILIR
% 8 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim