Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
E DEVLET ÜZERİNDEN 5 UYGULAMA DAHA
AKŞENER: HAPİSTEN KORKMUYORUM
TÜRKİYE SU FAKİRİ OLDU
SEZGİN: HER ŞEYİ İTHAL EDİYORUZ
CUMHUR İTTİFAKI ANKARA MİTİNGİ YAPILDI


YENİ KABİNEYE DOLAR’DAN TEPKİ - EKONOMİ - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
YENİ KABİNEYE DOLAR’DAN TEPKİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 10-07-2018 / 21-48

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Ekonomi Haberleri  
YENİ KABİNEYE DOLAR’DAN TEPKİ

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran sonrası  yeni sistemde kuracağı ilk kabinede en fazla merak edilen konu ekonominin dümenini kime emanet edeceği idi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la özellikle Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, faiz politikaları konusunda ters düşmelerine rağmen ulusal ve uluslararası finansal çevrelerin gözde isimleri olan önceki hükümetlerin başbakan yardımcısı Ali Babacan, Yıldırım hükümetinin başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek gibi isimlerin yeni kabinede görev alıp-almayacağı çok tartışıldı.

Cumhurbaşkanı, bir önceki hükümette görev almış Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi de “cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin” ilk kabinesine almadı.

Erdoğan, birçoklarını şaşırtarak ekonomin iplerini Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve 24 Haziran seçimlerinde İstanbul milletvekili olan damadı Berat Albayrak’a teslim etti. Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanı görevine getirildi.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı Mustafa Varank da Sanayi ve Teknoloji Bakanı oldu.

Piyasaların kabineye ilk tepkisi pozitif olmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi yönetimi tercihine piyasaların ilk tepkisi döviz kuru üzerinden oldu. Kabinenin açıklanmasının üzerinden geçen iki saat içinde 4,60 olan dolar kuru, Türk Lirası karşısında 4,73’e tırmandı. Dolar kuru, sabah İstanbul borsası açıldığında 4,65 iken gün içinde 4,73 gördükten sonra borsa kapanışında 4,70’e indi.

Kurdaki dalgalı seyir piyasanın kapanışından sonra da devam etti.

Borsa İstanbul’un BİST 100 Endeksi ise günü %2,93 düşüşle 96,341 puandan kapadı.

2 yıllık tahvil faizi de %20’yi aştı. Gün içinde %20,50’yi gören faiz, piyasa kapandığında %20,30 idi. 10 yılık tahvil faizi ise %3,16 artışla %17,61’e yükseldi.

Albayrak: “Yeni Bir Türkiye hikayesi yazacağız, küresel finansal sistemle entegre olacağız”

Ekonominin “yeni patronu” olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten görevi devralırken piyasaların tereddütlerini gidermeye gayret etti.

Albayrak, "Önümüzdeki dönemde enflasyonu tek haneli rakamlara indirme noktasında yoğun mesai harcayacağız. Yapısal değişim konusunda adımları çok daha hızlı atacağız. Bağımsız kurumların küresel politikalarla uyumlu şekilde eskiden daha başarılı performans göstereceğine şahit olacağımız bir döneme gireceğiz. Mali ve bütçe disiplini noktasında dünyaya örnek teşkil edecek, para politikasında da güçlü ve diri bir döneme girilecek. Piyasa ekonomisiyle daha uyumlu ve güçlü olacağız. Enflasyonu tekrar tek hanelere indirmek için çok yoğun mesai harcayacağız. Yapısal değişim konusunda adımları çok daha hızlı atacağız. Küresel finansal sistemle daha entegre olacağız. Yeni bir Türkiye hikayesi yazacağız” dedi.

S&P: “Türkiye’de karar almak merkezileşiyor, büyüme nereden gelecek?”

Türkiye’nin “BB” olan kredi notunu ve “negatif” olan not görünümünü 17 Ağustos’ta değerlendirmesi beklenen Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standart&Poor’s yeni kabine hakkında yaptığı ilk yorumda Türkiye’nin merkezileştiği saptamasında bulundu.

Reuters’a konuşan S&P’nin kıdemli analistlerinden Frank Gill, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Çıkarımda bulunmak için biraz erken, ancak karar almanın giderek merkezileştiği açık. Olağanüstü hal politikasının, maliye politikası genel duruşunun ne olacağını yakından izliyoruz. Kredi Garanti Fonu mekanizması daha da geliştirilecek mi? Bankaların fonlama kapasitesinin tamamına yakınının kullanıldığı gözönüne alındığında büyüme nereden gelecek?" dedi.

Türkiye’nin çok büyük bir cari açığı olduğuna ve geçmişte bankaların temelde dışarıdan borçlanarak buna aracı olduklarına dikkat çeken Ruters analisti, Türkiye’nin hızla büyümeyi sürdürebilmesinin ancak dış borcun artması sonucunu doğuracağını ifade etti.

 

Hisarcıklıoğlu: "Yeni kabinesiyle Türkiye’nin sıçrama göstereceğine inanıyoruz"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise milletin iradesiyle kabul edilen Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin fiilen başlamasının istikrarı ve güveni daha da güçlendireceğinin altını çizdi.

Hisarcıklıoğlu, "Özellikle iş dünyamızdan kişilerin hükümette yer almasını çok önemli görüyoruz. Yeni Ticaret Bakanımızın TOBB camiasından çıkmasından ayrıca gurur ve mutluluk duyduk. İş dünyamızın temsiliyeti karar alma süreçlerini hızlandıracak ve yapısal reformların hayata geçirilmesini sağlayacaktır. Türk iş dünyası olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliğinde ve çok değerli isimlerin yer aldığı yeni kabinesiyle Türkiye’nin yeni bir sıçrama gerçekleştireceğine ve 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerleyeceğine inanıyoruz" dedi.

DEİK Başkanı: “Türkiye son altı çeyrekte ortalama %6,6 büyüdü, ekonomiye güven sürüyor”

Dış Ekonomik Kurul Başkanı Nail Olpak ise Türk ekonomisinin yatırımcı için güven vermeyi südüreceğini dile getirdi.

Yazılı bir açıklama yayınlayan Olpak, “(Ekonomi) 2016 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana güçlü bir büyüme performansı sergiledi. Geçen 6 çeyrekte ekonomimiz reel bazda ortalama yüzde 6,8 büyüdü ve küresel çapta bu performansıyla dikkati çekti. Bu dönemde yatırım harcamalarındaki ortalama büyüme oranı ise yüzde 6,6 oldu. Ayrıca, bu süre zarfında net doğrudan yatırım 12 milyar doları aştı. Tüm bu gelişmeler Türkiye ekonomisine olan güvenin sürdüğünü, ülkemizin güçlendiğini ve bunun sonucunun da yatırımcılara yüksek büyüme oranları olarak döndüğünü gösteriyor” dedi.

AMERKANIN SESİ


YENİ KABİNEYE DOLAR’DAN TEPKİ : Google'da Ara
YENİ KABİNEYE DOLAR’DAN TEPKİ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EKONOMİ

  TOPRAKLARIMIZI EKMİYORUZ ÜRETMİYORUZ


         Yerel seçimlere sayılı günler kala ziyaretlerini hızlandıran CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Çiğli’de ve Bayındır’da partis

  UZMANLAR SEÇİM SONRASINA DİKKAT ÇEKTİ


         “Seçimlerden sonra dolar 10 lira olacak” İddiası gündemi sarstı. Ekonomist Selçuk Geçer, 31 Mart Yerel seçimlerinin ard

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 21°C 9°C

Çarşamba Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 21°C 6°C

Perşembe Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 15°C 10°C           YORUMLAR
ASTO

     Aydına hizmet getiren Herkesin yatırımdan kaçtığı bir dönemde yatırım yapan 50 kişiyi istihtam eden Yatırımcıları tebrik ...

SELİN SEVER

     İsrailoğulları bir ırkın, Yahudilik ise bir dinin adıdır. Kur?an?da İsrailoğulları kelimesi Yahudi dinine inanan anlamında kullanılmasının ...

KÜRŞAT GÜLER

     Değerli hocam bazı kaynaklar Yahudileri Lanetlenmiş kavim diye hatta bunu dini kaynaklara dayandırırlarken Tevradda Mukatdes Millet ...

VELİ TİRYAKİ

     Kemal Hocan Çok Güzel Yazı olmuş. Ben dahil bir çok kişinin ilk defa duyduğu konulaeı açık ...

AYHAN ANIK

     Ahmet abi; Çok güzel bir yazı Emeğine yüreğine saglik. Kenan Evrenin Kışlalardan caddelerden ismimi sildiler ...

MUSA TEMEL

     Demekki bu sıkıntıyı çeken yalnız ben değilmişim. ...


           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 38 √ Toplam : 81 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 39 √ Toplam : 84 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 14 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 18 √ Toplam : 38 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim