Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AMAZON’UN KURUCUSU BUGÜN UZAYA FIRLATILACAK
Ersin Tatar: Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamalar
Erdoğan, KKTC’de gençlerle bir araya geldi
YÜCEL: Demokrasiden kopan TBB’yi değiştireceğiz
SOYLU KURBANI MEHMETCİKLE GEÇİRDİ


YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ AÇIKLANDI - SAĞLIK - Ajans 09/ Aydın Haber
 
YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ AÇIKLANDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 30-11-2020 / 22-03

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Saglik Haberleri  
YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sona eren Kabine Toplantısı’nın ardından korona virüs salgını kapsamında alınan yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre hafta için her gün 21.00 ile saat 5 arasında genel sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Cuma günü saat 21.00’dan başlamak itibaren başlamak üzere de pazar sabah 5’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından korona virüs salgını kapsamında alınan yeni tedbirleri açıklayarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hafta içleri akşam saat 21.00’dan sabah 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma gününden itibaren başlamak üzere de saat 21.00’dan pazartesi sabah saat 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirtti. 

Yeni kararlara göre 20 yaş altındaki ve 65 yaş üstündeki vatandaşların da toplu taşıma araçlarını kullanması yasaklandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

Aşı konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İnsanlar üzerinde kullanılma aşamasına gelen her aşıyla yakından ilgileniyor, gereken bağlantıları derhal kuruyoruz. İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz.

En başından beri söylediğimiz gibi vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden aşıya erişebileceklerdir. İnşallah önümüzdeki aydan itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak bu aşının uygulaması yapılacaktır. Gönüllülerin kullanımı aşamasına gelen yerli aşı çalışmalarını da gün-gün izliyoruz. Bu süreçte ihtiyacımız olan vakti milletimizle birlikte tedbirlere sıkı sıkıya uyarak kazanmamız gerekiyor.

Tabii sağlık krizini topyekûn bir ekonomik ve sosyal krize dönüştürmemek için adımlarımızı dikkatli atıyoruz. Hem halkımızın sağlığını en üst düzeyde korumayı, hem de üretimi, ticareti, istihdamı, eğitimi, sosyal hayatı sürdürmeyi birlikte sağlayacak yöntemler bulmaya çalışıyoruz.

Bu anlayışla Kabine Toplantımızda ilave tedbirleri istişare ettik. Yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonunda hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama hafta sonları Cuma akşamı 21:00’den Pazartesi sabahı saat 05:00’e kadar kesintisiz devam edecektir, yani Cumartesi-Pazar artık evlerimizdeyiz.

Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır. Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir.

Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Umumi Hıfzıssıhha Kurulları illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacaktır.

Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir. Milletimizden salgının evlerde bulaşma oranının arttığını göz önünde bulundurarak tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır.

Cenaze namazları yakınları dâhil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikâhlar da yine bu sayıyı geçemeyecektir. Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir.

“ZORUNLU HİZMETLER DIŞINDAKİ KAMU KURULUŞLARININ MESAİ SAATLERİ 10:00 İLE 16:00 ARASI OLARAK UYGULANABİLECEK”

Umumi Hıfzıssıhha Kurulları her alış veriş merkezi ve semt pazarı için aynı anda kabul edebilecekleri müşteri sayısını tek tek belirleyecektir.

Ayrıca, alış veriş merkezlerine girişte HES Kod uygulamasına geçilecektir. Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı yine umumi hıfzıssıhha kurulu kararıyla sınırlanabilecektir.

Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun belirleyeceği zorunlu hizmetler dışındaki kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10:00 ile 16:00 arası olarak uygulanabilecektir.

50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecektir.

Bu hususlarla ilgili detaylar İçişleri Bakanlığımızın yayımlayacağı genelde yer alacak ve Salı akşamından itibaren uygulanmaya başlayacaktır.

Bu tür tedbirlerin salgının artışının önüne geçtiği bilimsel tespitten hareketle aldığımız kararların hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tüm bu tedbirlerin ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Aziz milletim; hükûmet olarak bir yandan salgının önünü kesmeye çalışırken, bir yandan da ülkemiz içinde ve dışında tarihi bir mücadele yürütüyoruz.

Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak ben milletimden bir şey daha istiyorum, lütfen kapalı mekân, evleriniz, neresi olursa olsun, sigara içmeyi bu dönem içinde kesinlikle bırakın, nargile içmeyi kesinlikle bu süre içerisinde bırakın. Benim sigarayla da, nargileyle de işim yok, ben bunları sadece milletimin sağlığı için istiyorum, milletime olan sevgim için istiyorum, çünkü hepsi de bunların akciğerlerimizi tehdit eden en önemli zararlı ürünler.

"MASAJ VE YÜZME SALONLARI FAALİYETLERİNE ARA VERECEK" 

Masaj salonu, yüzme havuzları faaliyetlerine ara verecektir. Semt pazarları için Hıfzıssıhha Kurulları kapasite belirleyecektir. Alışveriş Merkezleri’ne girişte HES kodu uygulaması gerçekleştirilecektir. 50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde mevcut iş sağlığı güvenliği uzmanı ya da belirlenen bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulanması denetlenecektir. Salı akşamından itibaren uygulanmaya başlanacaktır.

Bilimsel tespitlerden hareketle, aldığımız kararların tüm ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bir yandan salgının önünü kesmeye çalışırken, bir yandan da ülkemiz için önemli bir mücadele yürütüyoruz. Milletimden bir şey daha istiyorum, lütfen evleriniz neresi olursa olsun sigara içmeyi bırakmanı gerekiyor. Nargile içmeyi bırakmanız gerekiyor.

 

"FRANSIZ MEDYASI ÜLKESİNDEKİ OLAYLARI GÖRMEDEN TÜRKİYE’Yİ KÖTÜLÜYOR" 

Ülkemizin kaynaklarını genişletmesini engellemeye çalışıyorlar. Türkiye’nin düşmanları ile sorunu olmayanlar, Azerbaycan ve Katar gibi dost ülkelere saldırdıkça saldırıyor. Buldukları her fırsatta Türkiye’yi yabancıya şikâyet ediyorlar.

Bunlar derdi ne Borsa İstanbul ne de Sakarya’dır. Gerisindeki kadim tarih nedeniyle Türkiye ve Türk milleti iledir. Çoğulculuğun, özgürlüğün en önemli savunucusu biz olduk.

Şimdi CHP’nin başındaki zata sesleniyorum, senin milletvekilin benim orduma alçakta hakaret edecek ve sen bunu kapıya koyamayacaksın. Bak bu dönemde Mehmetçiğine sahip çıkan bu devlet, seni asla affetmeyecektir. Sandıklarda affetmeyecektir.

Türkiye’de devlete ve millete yapılan saldırıları batıda denemeye kalkın, bakın başınıza neler geliyor. Burada ne milletvekili ne de gazeteci sıfatı sizi kurtarır. Gezi olaylarında ülkemizi her alanda suçlayanlar, Fransa’daki görüntüler karşısında 3 maymunu oynuyor.

Fransız medyasının bunları yayınlamak yerine Türkiye aleyhtarı haberlerin dozunu artırması da ayrı bir konudur. Peygamberimize hakaretleri eleştirenleri saatlerce karakolda sorgulayanlardan başka bir şey beklemeyiz.

"YATIRIMCININ KİMLİĞİNİ HİÇBİR ZAMAN SORGULAMADIK" 

Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi yollara başvururlarsa başvursunlar başaramayacaklar. Bu millet Çanakkale’den 15 Temmuz’a kadar 1000 yıldan bu yana yaşadığı topraklarını terk etmeyeceğini göstermiştir. Milletçe rabbimize olan sarsılmaz inancımız en önemli güç kaynağımızdır.

Türkiye Varlık Fonu’nun Borsa İstanbul’daki payı yüzde 80,6’dır. Yani 2 yıl öncesi ile aynıdır. Katar Yatırım Komitesi aralarında Almanya, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde yatırımları bulunan küresel bir kuruluştur. Londra’da borsanın yüzde 3’üne sahiptir.

Ancak dünyanın hiçbir yerinde Katar bizi ele geçiriyor diye bir zırva yapılmıyor. Aksine bu yatırımlar ülkemize yapılan güvenin bir işaretidir. Özellikle ithal etmekte olduğumuz ürünlerin ülkemizde üretimi konusundaki çabalarımızı yoğunlaştıracağız. Yerli ve uluslararası yatırımcılar için cazibemizi artıracağız. Son 15 yılda ülkemize doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında birçok ülke bulunuyor.

Biz hiçbir zaman yatırımcının kimliğini sorgulamadık. Çünkü paranın rengi ve dini olmaz.

Ve yeni bir süreci başlatıyoruz, hassas olmamız lazım, dikkatli olmamız lazım ve bu konuda da atacağımız adımlarla, alacağımız tedbirlerle şimdi şurada 1-2 ay içinde aşılarımız inşallah geliyor ve bunları da ücretsiz olarak biz tüm halkımıza dağıtımını yapacağız.

Şimdi bütün bunlar için bize bir şey lazım, lazım olan tek şey şu: Hep beraber birlik lazım, beraberlik lazım, kardeşlik lazım. Ne diyor şair: ‘Birbirimize kardeşim derken neden su içiyor gibiyiz/Birbirimize kardeşim derken neden türkü söylüyor gibiyiz/Birbirimize kardeşim derken neden doyuyor gibiyiz.’ Evet, biz su içer gibi, türkü söyler gibi, doyar gibi birbirine kardeşim diyen 83 milyonluk bir Türkiye hayaliyle yolumuza devam edeceğiz.

Sözlerime son vermeden önce bu yıl yağışların neredeyse yarı yarıya azalmış olması sebebiyle karşı karşıya bulunduğumuz kuraklık tehlikesine dikkat çekmek istiyorum. Son 18 yılda inşa edip hizmete açtığımız 585 baraj sayesinde şu ana kadar kuraklığın etkilerinin günlük hayata yansımasının önüne geçtik. Yağışların mevsim normallerine dönmesi hâlinde yine bir sıkıntı inşallah yaşamayacağız. Ancak her ihtimale karşı milletimizden su kullanımında tasarrufa önem vermelerini istiyorum.

 

 


YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ AÇIKLANDI : Google'da Ara
YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ AÇIKLANDI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SAĞLIK

  BAKAN KOCA AŞI ORANINI PAYLAŞTI


         Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca sosyal medya hesabında aşı yaptıranlarının oranı hakkında paylaşımda bulundu. Bakan Koca’nın Twitter hesabından yaptığı aşılanma or

  KOVİDDEN BUGÜN 49 KİŞİ VEFAT


         Sağlık Bakanlığı Türkiye’deki günlük COVID-19 verilerine ilişkin tabloyu paylaştı. Tabloya göre Türkiye’de son 24 saatte 227 bin 273 C

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...

NEVZAT YAŞAR

     Bu iyi parti içindeki çakallar aynı selçukludaki batinilere benzetiyorum bunlarda ne kişilik var nede onur. ...

CEREN KUTLUAY

     İYİ Parti Türkiyenin yükselen değeri. Aydındada en hızla büyüyen parti. Üye kaydı yükselen tek parti. Tüm ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 74 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 72 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim