Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ihracat mesajı
Koronavirüsten 187 kişi daha hayatını kaybetti
İYİ Partili Ümit Özlale iktidarı uyardı
TUİK’İN RAKAMLARINA KİMSE İNANMADI
ANAMUHALEFET LİDERİ TUİK’E ALINMADI


Yerelde Kadın Politikaları Çalıştayı sona erdi - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haber
 
YERELDE KADIN POLİTİKALARI ÇALIŞTAYI SONA ERDİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 06-03-2021 / 16-50

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
Yerelde Kadın Politikaları Çalıştayı sona erdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Yerelde Kadın Politikaları Çalıştayı sona erdi. Çalıştayın sonuçları değerlendirilerek Yerel Eşitlik Eylem Planı oluşturulacak.

İzmir’den “kadın dostu kent’ anlayışını güçlendirecek adım

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Yerelde Kadın Politikaları Çalıştayı sona erdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açılış konuşmasını yaparak "İzmir’in ’kadın dostu kent’ anlayışını daha da güçlendirecek, Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı bugünkü çalıştayın sonuçlarını da esas alarak ortak akıl ve katılımcı bir anlayışla uygulayacağız" dediği çalıştay Yerel Eşitlik Eylem Planı’na temel oluşturacak sonuçlarla tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Avukat Nilay Kökkılınç moderatörlüğünde yapılan panelde İstanbul Sözleşmesi, medyadaki eril dil, Yerel Eşitlik Eylem Planları, kooperatif yönetimlerinde kadının sözü konuları öne çıktı. Panelin ardından yapılan yuvarlak masa çalışması ile kadın alanında çalışan sivil toplu m örgütleri ve meslek odalarının temsilcileri, akademisyenler, Büyükşehir yetkilileri Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın oluşturulmasında kullanılacak önemli gündem maddeleri üzerine tartıştı. Çalıştayın sonuçları raporlaştırılarak kamuoyu ile paylaşılacak.

İstanbul Sözleşmesi vurgusu
Oturumda konuşan İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Figen Merder, İstanbul Sözleşmesi’nin kendinden önce çıkarılmış bütün insan hakları sözleşmeleri ve kararlarından daha kapsamlı düşünülerek hazırlandığını ve çok ciddi bir insan hakları sözleşmesi olduğunu söyleyerek sözlerine başladı.  Merder, “Bu sözleşmeye imza koyan devlet dört ilkeye uyacağını söyler: Önleme, koruma, kovuşturma ve politika üretme. Anayasa’nın 90. Maddesi de der ki, temel hak ve özgürlükleri içeren bir sözleşmeyi devlet olarak imzaladıysan, iç hukukundaki herhangi bir madde onunla çeliştiğinde geçerli olan imzaladığın o millet arası sözleşmedir. Bir devlet bu sözleşmeye imza koyduysa ülkesindeki kadınların, kız çocuklarının saçının teline zarar gelm emesi için elinden gelen her şeyi yapacağını taahhüt etmiş olur. Türkiye İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayan ve yürürlüğe koyan ilk ülke ama uygulandığını söyleyemeyiz. Bu sözleşmeden çekilmekten söz edilmesi bile uygulamada ciddi aksaklıklara yol açmıştır” dedi. İzmir Barosu’na 2019 yılından beri 1260 şiddet başvurusu yapıldığını belirten Merder, “Tedbir kararları var ama birçoğu ihlal ediliyor. Yargı işlevsiz kalıyor. Baro olarak bu nedenle sivil toplum kuruluşlarıyla dirsek temasındayız. İzmir Büyükşehir ile işbirliğimiz var. Kadına şiddete karşı susmayacağız” dedi.

12 ilke 82 öneri
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Nilay Kökkılınç da Büyükşehir ile İzmir Barosu’nun işbirliğinin altını çizerek "Örneğin şiddete uğrayan kadınların hukuki haklarının ücretsiz karşılanması konusunda birlikte çalışıyoruz. Anahtar adlı merkezimizde kadın alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarına ve meslek odalarına alan açarak kadınlara ücretsiz hukuki danışmanlık verilmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Saniye Nazik Işık ise 27 Şubat’ta Büyükşehir’in de katılımıyla yapılan Kadın Politikaları ve Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın sonuçlarını paylaşarak şunları söyledi: “Yerel Eşitlik Eylem Planı için bir ön hazırlık çalışması yaptık. Bu çalıştayda 12 ilke ve 82 öneri geliştirildi. Bu 82 ilke içinde örneğin İzmir’de okuryazar olmayan kadın kalmaması, her hal ve şarttaki kadına erişen hak temelli eğitimler yapılması, arka sokaklar için seyyar mobil hizmetlerin artması, her türlü bakım hizmetinin mahallerde yakın noktalarda olması, yoksullukla mücadelede kadınlara öncelik verilmesi, ilçe belediyelerinin kadın sığınma evinin sayısının arttırılması için önemli sonuçlar ortaya çıktı.”

Medyadaki erin dil sorunu
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ise medya dilinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yansımalarına değinerek “Medyadaki eril dile baktığımızda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda hak ihlali yapıldığını görüyoruz. Örneğin ‘yeni araba modeli görücüye çıktı’ diyorlar. Mülteciler tüm suçların faili gibi bir haber dili egemen. Bir etik dil sorunumuz var. Medyadaki erkek egemen söylemin değişmesi gerekiyor. Bundan kurtulmadıkça, toplumsal cinsiyet eşitliğine dair konular eğitim sistemimizde yer almadıkça, ailede değişmedikçe eril dilden kurtulmamız mümkün olmayacak. İnsan hakları, hukuk, adalet, eşitlik, bu söylemlerin hiçbirine kavuşamayacağız. Medyadaki eril dil siyaseten de destekleniyor. Kadına yöneltilen tüm olumsuzlukları olumluya çevirebilmek için medya sektöründe daha çok kadına ihtiyaç var” d edi.

“Plan hazırlarken dikkat edilmeli”
İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Itır Bağdadi ise konuşmasında Yerel Eşitlik Eylem Planları’nın nasıl hazırlanması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bir sunum yaptı. Uygulamada başarının sağlanabilmesi için gerekli koşullara da değinen Bağdadi “Eylem planını kim uygulayacak, bu maliyeti kim karşılayacak, projeler nerede uygulanacak, katılımcılar nasıl belirlenecek bunların hepsi çok önemli. Güzel projeler geliyor ama katılımcılar devam etmiyor ve proje sonuçlanmıyor. Projenin başarılı olması nasıl sağlanacak? İşte tüm bunların üstüne kapsamlı olarak düşünmek gerekiyor” diye konuştu.

“Tarımdaki örgütlenmede kadın erkek eşitliğini sağlamalıyız”
Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer ise “Kırsal Kalkınmada Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Kooperatif Yönetimlerinde Kadının Sözü” başlıklı konuşmasında İzmir Köy Koop Birliği’nin kurulması için 1960 yılında çalışmalara başladığını, 1971’de resmi olarak kurulduğunu ve temelinde tarımsal kalkınmada emeğin örgütlenmesi olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. İzmir’in kırsal kalkınmada önemli bir kent olduğunu belirten Soyer, diğer sektörlerle kıyaslandığında tarımda kadın emeğinin daha çok öne çıktığını belirterek “Tarımda kadın emeği oranı yüzde 46 iken bu oran diğer sektörlerde yüzde 10’lara, 5’lere düşüyor. Ama tarımda kadın söz sahibi mi, sigorta hakkından faydalanıyor mu diye baktığımızda bu oranın diğer sektörlerdeki gibi yüzde 15’e yüzde 20’ye düştüğünü g&o uml;rüyoruz” dedi. İzmir Köy Koop Birliği’nin tarımsal kalkınmada örgütlenmenin en önemli yapı taşlarından biri belirten Soyer “Kadının emeğinin olduğu alanlarda aynı zamanda masada söz sahibi olmalarını çok önemsiyoruz. Köy Koop’un 1960’ta İzmir’in kırsalında ortaya çıkmış bir logosu var. Bu logoda kadın ve erkek el ele. Yani kadın ve erkeğin eşit temsiliyetini yansıtıyor. 1971’den beş yıl öncesine gelene kadar kooperatiflerin örgütlenmesinde kadın başkan, kadın yönetim kurulu üyesi olmamış. Kadının ortaklık hakkı da olmamış. Biz bunu değiştirmek için çabalıyoruz.  İzmir Köy Koop Birlik Başkanlığı için 300 delege ile seçime girdik ve orada sadece üç kadın idik” dedi. İzmir’in Türkiye’nin tarım kenti olduğunu vurgulayan Soyer, “Tarımdaki örgütlenmede kadın erkek eşitliğini sağ lamalıyız. Öte yandan Yerel Eşitlik Eylem Planı için benim yapabileceğim her ne varsa elimden geleni yapacağım. Gerekirse eylem planına üç madde yazalım ama o üç maddenin de uygulanmasını sağlayalım” şeklinde konuştu.

Yuvarlak masa toplantısı
Panelin ardından kadınlara sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması, kadınların istihdama eşit katılımı, kadına şiddetin önlenmesi, kadınların ayrımcılığa maruz kalmadan kent hizmetlerinden eşit faydalanması, kadınların yerel karar alma mekanizmalarına eşit katılımının sağlanması, kadınların yaygın eğitime katılımının arttırılması konusunda yuvarlak masa toplantısı yapıldı.

Yerelde Kadın Politikaları Çalıştayı sona erdi : Google'da Ara
Yerelde Kadın Politikaları Çalıştayı sona erdi


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  HÜSEYİN BAŞ, DİYANETE ALEVİ BAŞKAN


         Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş yayın hayatına yeniden başlayan Flash TV’de Hakan Aygün ve Gizem Fidan’ın sunduğu

  SEÇİM BARAJINDA SON ANLAŞMA %5


         Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kurduğu Cumhur İttifakı seçim yasasında uzlaşmaya vardı. Yeni Şafak’ın hab

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Değerli Hocam Yazınizda 1400 yıldır muslümana insiyatif bırakılmadığını cok farklı bir üslüpla aktarmısışsınız... Topluma düşen birey ...

GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim