Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
BAŞKAN ATAY: BURASI PATAGONYA CUMHURİYETİ Mİ?”
KILIÇDAROĞLU GRUPTA KONUŞTU
SADİ GÜVEN: MUHALEFET ŞERHİ DERS GİBİ
YSK GEREKÇELİ KARARI YAYINLADI
İYİ PARTİLİ ÖZDAĞ YETKİLİLERİ UYARDI


Yıldırım: Tarikatların işi siyaset değildir - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
YILDIRIM: TARİKATLARIN İŞİ SİYASET DEĞİLDİR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 17-03-2018 / 00-53

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
Yıldırım: Tarikatların işi siyaset değildir

Başbakan Yıldırım “34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı”na katıldı.

“34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı”na katılan Başbakan Binali Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanlığının İslam’ı, mukaddesatı temsil eden köklü bir kurum olduğunu söyledi.

İslam dininin korunması gerektiğini belirten Yıldırım, "Tarikatların işi siyaset, ticaret değildir. Vatandaşların dini duygularını istismar etmek değildir. Bunun bedelini bu ülke 15 Temmuz’da ödedi" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Ankara’daki istişare toplantısında açıklamalarda bulundu. Yıldırım, "Müftülerimiz, imamlarımız, vaizlerimiz son din İslamın temsilcileridir. Bütün insanlık İslamın ebedi hakikatine muhtaçtır. İslamı gölgelemek isteyenler, kula kul olmamızı isteyenlerdir. Kula kulluk isteyen düzenlerin hepsi batıldır. Bize düşen İslamın hakikatine sadakat üzre yürümektir. Mutlaka hayatın nabzını tutmalı, olan bitene müdahil olacak kadar haberdar olmalıyız. Diyanet’in hiçbir alanındaki arkadaşlarımız bürokratik alana kendini teslim etmemelidir. İmamlarımız, vaizlerimiz hayatın içinde olmalıdır. Cemaatini tanımayan bir imam görevini hakkıyla yapmış sayılmaz. Sorumluluğumuz tüm insanlığa karşıdır. Doğru İslamı öğretmek üstümüze önemli bir vazifedir. Yüce dinimiz İslam tahribatlardan uzak tutulmalıdır. Aşırı keyfi yorumlar İslamın başına sorunlar açıyor. İslamın kabul etmediği düşüncelere zamanında tedbir konulmaması büyük zararlar oluşturuyor. FETÖ konusu bunu göstermiştir.Tarikatların işi irşat etmektir. Tarikatların işi ticaret değildir, siyaset değildir, vatandaşın dini duygularını istismar ederek kendi karanlık menfaatleri uğruna vatandaşları ifsat etmek değildir. Bunun bedelini bu ülke 15 Temmuz’da ödedi." dedi.

"HAKİKATİ DAHA GÜR BİR SESLE DİLLENDİRMELİSİNİZ"

Esas mesele itikattır diyen Yıldırım, "Temel itikatı doğru almayan insanlar yanlış eğilimlere yöneliyor. Benim önerim, din görevlilerimizin, cami cemaati ile arasındaki mesafeyi kaldırmasıdır. Hakikati daha gür bir sesle dillendirmelisiniz. Hükümetimiz yeni bir adım atarak, Diyanet Akademesi’nin kurulmasına karar verdi. Her şeyin akademisi var. Diyanetin ki geç oldu ama güç olmasın. İslamın dili ve üslubu peygamber efendimizin dili kadar sade ve güzel olmalıdır. İslam dini kolaylık dinidir. Dinimiz diyor ki zorlaştırmayın, kolaylaştırın. Dini sevdirmek için çalışın. Kolaydann başlayın. Baştan korkuyu verirseniz, bu iş benim işim değil, bu yanlıştan kurtulamayız diyerek yanlışa kapılabilirler. Ben uzman değilim, yanlış bir şey söylemekten imtina ediyorum" ifadelerini kullandı.

"UZAKLAŞTIRICI ÜSLUPTAN UZAK DURMALIYIZ"

Diyanetin bütün birimleri ile madde bağımlılığı, şiddet ve ırkçı davranışlara karşı gençleri uyarması gerektiğini söyleyen Yıldırım, "Din görevlilerimiz, müftülerimiz bu konuda kuşatıcı, kucaklayıcı, herkese hitap eden bir tavırla konuşmalısınız. Camiler herkesindir, sosyal hayatımızın merkezidir, kalbidir. Uzaklaştırıcı üsluptan uzak olmalıyız. Diyanet orta yoldur. Büyük camilerimizde kütüphaneler oluşturmamız şart. Ayrıca camilerimizin çevresi insanları cezbedecek şekilde yeşillendirilmeli, park gibi olmalıdır. Oradaki ortamın cami dışında da devam etmesi gerektiğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

"El ele vererek sorunlarımızı birlikte çözeceğiz"

Kur’an-ı Kerim’in mealinin 27 farklı dilde basıldığını, bu yıl içinde buna 20 dil daha ekleneceğini aktaran Yıldırım, "Yazılı eserlerin basımı dışında Diyanet Televizyonu, Diyanet Radyosu, Diyanet Kur’an Radyo ve Risalet Radyo da kuruldu, hizmet veriyor." dedi.

Dini hayatın korunmasında Diyanet İşleri Başkanlığı’na çok önemli vazifeler düştüğünü vurgulayarak şunları kaydetti:

“Ancak bu konu sadece Diyanetin değil, bütün toplumsal kesimlerin vazifesidir. İlim geleneğinin onaylamadığı tahrifata karşı çok ama çok dikkatli olmalıyız. İlahiyat fakültelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, imam hatiplerimize de önemli görev düşüyor. El ele vererek sorunlarımızı birlikte çözeceğiz.

Vatandaşımıza daha iyi hizmet vermenin yollarını hep birlikte bulacağız. Dinimize hurafelerin bulaştırılmasına müsaade etmeyeceğiz. Dini alanda edindiği itibarı kişisel ikbaline, ticaretine tahvil eden istismarcılara göz açtırmayacağız. Vatandaşlarımıza doğru dini bilgiyi ulaştırmak için görevimizi hakkıyla yerine getireceğiz."

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “ Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye’nin güven müesseselerinden birisidir”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen 34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, üçüncü gününe gelen toplantının planladığı gibi başarılı geçtiğini söyledi.

Böylesi bir organizasyonla il müftülerini bir araya getiren ve istişare adı altında bir hizmet içi eğitim yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve ekibine şükranlarını sunduğunu belirten Bozdağ, Türkiye’nin güven müesseselerinden birisinin Diyanet İşleri Başkanlığı, camiler, din görevlileri, müftüler, vaizler, Kur’an kursu öğreticileri, imam hatipler ve müezzin kayyumlar olduğunu ifade etti.

Bozdağ, toplumun Diyanet İşleri Başkanlığına güvendiğini dile getirerek şöyle konuştu:

"Diyanet İşleri Başkanlığının, il müftülerimizin ve diğer personelin Anayasa ve yasalarımızla kendisine yüklenen hizmetleri başarıyla yerine getirmesinin olmazsa olmaz şartlarının başında bu güveni muhafaza etmek gelmektedir. Onun için de Türkiye’nin dört bir yanında veya başka yerlerde bu güveni zedelemek için planlı çalışmaların yapıldığını da görüyoruz. Bazı çevreler özellikle planlı çalışmalar yapıyorlar ve buradan Diyanet İşleri Başkanlığının ve din hizmeti sunan görevlilerin, toplum nezdinde oluşturduğu güveni yıkmak istedikleri de çok açık.

Özellikle son günlerde bazı medya organlarında 5-10 yıl önceki bazı konuşmalar, sanki bir yerden düğmeye basılmışçasına, bir gün birisi, bir gün başka biri çıkarılıyor. Bazısı çarpıtılıyor, bağlamından koparılıyor, başka şekle getiriliyor. Sürekli bir şekilde televizyon, sosyal medya ve yazılı medyada yer verildiğini görüyoruz. Gelin bu tür şeyleri toplumun önüne getirerek Diyanet’i, dolayısıyla İslam’ı, Müslümanları ve din görevlilerimizi yıpratan çalışmalara izin vermeyelim. Bu tür şeylerin önünü açmayalım, doğru olanla yolumuzu alalım. Güven müesseselerimiz olan bu kurumları korumak ülkemizin birlik ve beraberliğini korumaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı Türk milletinin birlik ve dirliğinin çimento kuruluşlarından birisidir."

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “FETÖ, din eğitimi ve din hizmeti alanındaki baskılardan beslenmiştir”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başbakan Binali Yıldırım’a toplantıyı teşriflerinden dolayı teşekkür etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, toplantı hakkında bilgi vererek toplantıda, gündemdeki dini konuları, din istismarı,  Başkanlığın hizmet stratejisi, değişen dünyada din-diyanet hizmetlerinin güncellenmesi ve gelecek perspektifi gibi konuları ele aldıklarını söyledi.

Cumhuriyet tarihinin belli dönemlerinde, din eğitimi ve din hizmeti alanında, hatta inancı yaşama konusunda zor zamanlar yaşandığına işaret eden Başkan Erbaş, “FETÖ terör örgütü ve dini istismar eden yapılar aslında söz konusu baskıcı süreçlerden beslenmiştir” dedi.

Son yıllarda ülkemiz bütün alanlarda önemli ilerlemeler kaydettiğine işaret eden Başkan Erbaş, “Bunların içinde özellikle Diyanet İşleri Başkanlığımıza sunulan destek başta olmak üzere milletimizin manevi hayatına ve özgürlüklerine dair gelişmeler takdire şayandır” diye konuştu.

Başkan Erbaş, sahih bilgiye dayalı din anlayışı konusunda Başkanlığın milletimize rehberlik etmesinin öneminin farkında olduklarını ifade ederek, “Bunun için Diyanet İşleri Başkanlığımız, toplumu din konusunda aydınlatma, din eğitimi ve hizmeti alanında yaptığı çalışmaları devletimizin ve milletimizin desteğiyle, her geçen gün daha kapsamlı hale getirmektedir” şeklinde konuştu.

Toplantıya, Ankara Valisi Ercan Topaca, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları, Başkanlığın üst düzey yöneticileri ve il müftüleri katıldı.


Yıldırım: Tarikatların işi siyaset değildir : Google'da Ara
Yıldırım: Tarikatların işi siyaset değildir


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  KILIÇDAROĞLU GRUPTA KONUŞTU


         CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık olağan grup toplantısında konuştu. Kafkaslar’dan gelen Çerkes göçüne değinen

  SADİ GÜVEN: MUHALEFET ŞERHİ DERS


         Sadi Güven: Sandık kurulunun usulsüz oluşması tam kanunsuzluk değil SK Başkanı Sadi Güven, YSK’nın 7 üyesinin oy çokluğu ile kabul

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 34°C 17°C

Salı Sıcak Sıcak 36°C 18°C

Çarşamba Az Bulutlu Az Bulutlu 34°C 19°C           YORUMLAR
EREN EFE

     YSK Kendi kendini eleştirmiş Kararın SİYASİ Olduğunu gerekçesinde belirtmiş. Yıldırım ve Erdoğanın Çünkü Çaldılar söyleminide yalanladılar. ...

CEMİL KAYA

     15 Temmuz hain darbe girişimine kadar Türkiyede birileri hep okyonus ötesini kullandı. o süreçte kısa sürede ...

SELİN SEVER

     BEN Anlamadım YSK Çalınmadı. Diyor. İptal Seçim Kurullarının oluşmundan verilmiş diyor. Tayyip Çalındı. Diyor. Binali Çalınmış ...

EREN EFE

     Erzurum / Pasinler’deki seçimlerde sandık kurulunda “muhtar âza adayları” üye yapılmış, yani sandık kurulu yasalara aykırı ...

VELİ TİRYAKİ

     KANUN Bazı sandık kurullarına sivillerin başkan atanmış olması “ve”, bu yüzden seçim sonuçlarının etkilenmiş olması..DER .Demek ...

KÜRŞAT GÜLER

     Bu Hükümetin Tüketiciye ek vergisidir. Poşet Parasının Poşet başına 150 kr. gizli vergi olarak alınıyor. Talan ...


           ANKET
31 MART SEÇİMLERİNİN KAZANANI KİM OLDU.
% 25 √ Toplam : 15 - DEMOKRASİ
% 17 √ Toplam : 10 - MİLLET
% 4 √ Toplam : 2 - AKP
% 17 √ Toplam : 10 - CHP
% 39 √ Toplam : 23 - MHP
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim