Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
KALIN TEDBİRLERİN SONUCUNU ALIYORUZ
MHP YEREL SEÇİM KARARINI VERDİ
ZOR GÜN DOSTU KATARDAN 15 MİLYAR
AKŞENER A TAKIMINI BELİRLEDİ
DOLAR İNİŞE GEÇTİ


ZARRAF İTİRAFLARINA DEVAM EDİYOR - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
ZARRAF İTİRAFLARINA DEVAM EDİYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 30-11-2017 / 22-05

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
ZARRAF İTİRAFLARINA DEVAM EDİYOR
New York’ta Hakan Atilla sanık olarak yargılandığı, Rıza Sarraf’ın ise tanık olduğu jürili duruşmanın ikinci günü başladı. Sarraf, yolsuzlukla ilgili ticari işlemlerin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapıldığını söyledi.

ABD’de Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın tek başına yargılandığı davada tanık ifadelerine ikinci gün devam eden Reza Zarrab’ın, yine sıkça Zafer Çağlayan adından bahsetti. Zafer Çağlayan ile İranlılar arasında birçok toplantı gerçekleştiğini söyleyen Zarrab, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın aldığı riskten rahatsız olduğunu ve karşılığında “Zafer Çağlayan gibi” para istediğini anlattırken dikkat çeken ifadeler kullandı: “Bunu da Zafer Çağlayan’a sordum. Çünkü O’nun bilgisi dışında hiç bir şey yapmayız”

SÜLEYMAN ASLAN ALDIĞI RİSKE KARŞI ÇAĞLAYAN GİBİ PARA İSTEMİŞ

Halk Bank müdürü Süleyman Aslan, Reza Zarrab’a aldığı büyük riskten rahatsız olduğunu ve bir şekilde geleceğini garanti altına almak isteğini “Zafer Çağlayan gibi o da para istiyordu” ifadesini kullandı.

Zarrab, “o” diyerek hitap ettiği kişinin Süleyman Aslan olduğunu açıkladı.

Reza Zarrab, Süleyman Aslan’ın “bütün riskleri ben alıyorum” diyerek şikayet ettiğini ve ödeme istediğini açıkladı. Bu durumu da “Kendi geleceğini güvence altına almak istiyordu” diye anlattı. Zarrab bunun üzerine, Aslan’a ödeme yapmak için dönemin ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’dan izin istediğini ifade etti.

ZAFER ÇAĞLAYAN’DAN İZİNSİZ HİÇ BİR ŞEY YAPAMAZDIM

Zarrab bunu da şu ifadelerle anlattı:

-Zafer Çağlayan şirketimin hesaplarını arada bizzat kontrol ederdi. Ondan habersiz hiçbir şey yapmazdım. Nihayetinde Zafer Çağlayan’dan hiçbir şey saklamadık, onun bilgisi olmadan hiçbir şey yapmayız.

Sarraf’ın tanık olarak dinleneceği davada izleyiciler ve gazeteciler içeri alındı, duruşmalar dün kaldığı yerden başladı.

Rıza Sarraf itirafçı olarak ifade vermeye başladığı ABD’deki davada "24 peygambere dua edene kadar, Allah’a yalvar dediler; ben de Başbakan’a gittim" ifadelerini kullandığı ileri sürüldü.

Rüşvet, yolsuzluk, kara para aklama ve ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu delme suçlamalarıyla tutuklanan Rıza Sarraf ABD’de itirafçı sıfatıyla verdiği ifadelerde, "şok" yaratacak açıklamalar yapıyor. Sarraf, Türkiye’de işleri nasıl yağtığını anlatırken dönemin Başbakanı olan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına gittiğini söyledi.

ABD’nin New York kentinde dün başlayan jürili duruşmada Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla sanık olarak yargılanırken, tanık olmayı kabul eden Rıza Sarraf duruşmada açıklamalarda bulunmuştu. İzleyici yoğunluğu nedeniyle mahkeme salonuna ek yeni bir salon açıldı. Ek salonda kurulan monitörle duruşma buradan da canlı olarak izleniyor. Duruşmaya basının ilgili çok yoğun oldu. Türk ve Amerikan basının yanı sıra Fransız, İngiliz, Alman ve bir çok ülkenin medya kuruluşları da davayı izliyor.

DÜN NE OLMUŞTU?
Dün "(ABD ile) işbirliği yapmak sorumluluğu kabul etmek ve cezaevinden çıkmak için en hızlı yoldu" diyerek ifade vermeye başlayan Rıza Sarraf, eski Bakanlar Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış’a ilişkin dikkat çeken iddialarda bulunmuştu. Ayakları kelepçeli ve hapishane giysisiyle tanık koltuğuna oturtulan Sarraf, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 45-50 milyon Euro rüşvet verdiğini söylemişti. Sarraf, Aktif Bank’ta hesap açmasına eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın yardımcı olduğunu ifade ederek, "Aktif Bank Genel Müdürü ile görüşmeden sonra hesap açtım, günlük 5-10 milyon euro işlem hacmiyle açıldı" şeklinde konuşmuştu.


CANLI 

Savcı: “Hiç Çin’de şirket kurdunuz mu?”

Sarraf: “Evet efendim. Ama bankalar, İran’la iş yaptığımı anlayınca beni Çin pazarından attı.

Savcı: “Ne kadar olmuştu şirketi kuralı?”

Sarraf: “Birkaç ay.”


Bir başka e-mail, adamı Rüçhan Bayar’dan Sarraf’a. Eylül 2012 tarihli. Sarraf için özet bilgi. Türkiye’deki sistemin Çin’e nasıl uyarlanacığıyla ilgili.


Savcı: “Halkbank’ta kurduğunuz düzeni bir başka ülkede de aynen kurmaya çalıştınız mı hiç?”

Sarraf: “Evet, Çin’de mesela.”


Savcı: Halkbank çalışanlarından kimlere rüşvet veriyordun Aslan dışında?

Sarraf: Hiç kimseye.

Savcı: Peki neden?

Sarraf: Zaten ekonomi bakanina veriyorum baska vermeme gerek yok


’ÖDEMELER’İ NASIL YAPTI?

Sarraf, ödemeleri nasıl yaptığını açıklıyor: Ödemelerden bir tanesi saatti. Bir diğer ödeme Süleyman Aslan’a nakit olarak yapılan 2 milyon euroluk ödemeydi. (Bu ödemenin, ortağı Happani ile konuşmasında sözü edilen "2" olduğu düşünülüyor. Sarraf, bahsettiği saatin 2013’te gündeme gelen kol saati olup olmadığı konusunda bir açıklama yapmadı.)


Sarraf: Süleyman Aslan’a rüşvet vermek, Zafer Çağlayan’a rüşvet vermekten daha önemliydi çünkü asıl kapı bekçisi Aslan’dı.


Sarraf’la yardımcısı Happani’nin görüşme kaydından: “Yarın Aslan’a iki göndereceğiz, hazır olsun, unutma.”


Sarraf: Çizdiğim (şema) üzere Sermaye Bankası dışında birçok başka İran bankasının da Halkbank’ta hesabı bulunuyor.


Sarraf, İranlıların bankaları, ödemeleri doğrudan yapma konusunda ikna ederek kendisini aradan çıkarmasından endişeleniyordu. Böyle bir şeyin olmaması için de Süleyman Aslan ile birlikte çalışıyordu.


Sarraf: “Aslan bana telefonda bakanlar ve diğerleriyle toplantıdaydık” dedi.


Sarraf, telefon kayıtlarının, talimatı Erdoğan’ın verdiğini doğruladığını söyledi.


​Sarraf, New York’ta bir Ziraat Bankası şubesi olduğunu ve bu şube ile ambargonun delinebileceğini varsaydığını belirtti.


’TALİMATI ERDOĞAN VERDİ’

Sarraf: Sayın Başbakan(Recep Tayyip Erdoğan) onay ve ticaretin başlama emrini verdi. (Ziraat ve Vakıfbank tarafından yapılan İran işlemleri belirtiliyor)


Sarraf: Aslan şöyle söyledi: Yüzü yıkayan eli, el yıkar veya el elı yıkar o el de yuzu yıkar. Biz Arap Türk bankasıa yardım ettik onlar da bize demek istemiş. Bu ne demek? Sarraf açıklıyor: "Sayın Süleyman’ın söylemeye çalıştığı şey şuydu: Buradan ve Arap&Türk Bankası’ndan para göndermekle biz onlara yardım ediyoruz. Karşılığında onlar da bize yardım etsin."


Sarraf’a "Bu sırada kim başbakandı?" diye soruldu. Sarraf cevap verdi: Recep Tayyip Erdoğan


Sarraf: Zafer Çağlayan’ın bileceğini soyledim. Zafer Çaglayan işlemlerimi takip ediyordu. Eninde sonunda Aslana para verdigimizi ogrenecekti. Bu süre zarfında Ziraat ve Vakif bankalari da bu işe girmek istediler


’ÇAĞLAYAN’IN DUYMASINDAN ÇEKİNİYORDUK’

Sarraf, kendi ve ortağı Happani’nin, Aslan’ın pay aldığını Çağlayan’ın duymasından çekindiklerini belirtti.


Rıza Sarraf, para transferinin ’TL’ cinsinden yapılmasının önemine dair şunları söyledi; "Eğer para dolar cinsinde kalsaydı Arap-Türk bankasına transferi esnasında para ABD’ye gitmek durumunda kalıcaktı, Eğer ’EURO’ cinsinde kalmış olsaydı avrupaya gitmek zorunda kalıcaktı.Bu sebeble, Türk Lirası olmasıyla para Türkiye’de kalıcaktı." 


Sarraf, ifadesinde Eker’le Hindistan’dan Türkiye’ye paranın nasıl aktarılacağını konuştuklarını anlatıyor. Para Halkbank’tan Arap Türk Bankası’na aktarılacakmış.


Şimdi de Özgür Eker’le Zarrab arasındaki bir telefon konuşmasının kayıtlarına geçildi. Eker o tarihte (Ekim 2012) Arap Türk Bankası’nda çalışıyormuş.


Sarraf ifadesinde Halkbankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın İran’a yapılan uluslararası ödemeler için aracı olamayacaklarını fakat mevcut sistem kullanılarak işlem yapmaya devam edebileceklerini söyledi. Aslan’ın bana işaret ettiği mevcut sistem benim çizdiğim şemadaki altın ticareti sistemiydi. Mevcut sistem derken beni kastediyordu.


Bahsedilen Halkbank toplantısında Sarraf katılımcıların, bankanın planlarının basına sızmasından endişe ettiğini söyledi.


YİNE ŞEMA ÇİZECEK
Sarraf ifadesine, İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC), Naftiran şirketi yetkilileriyle ve Bijan Alipour ( İran Ulusal Güney Petrol Şirketi’nin (NISOC) CEO’su), Recai adlı İranlı kişilerle yaptığı bir toplantıyı anlatarak başladı. Sarraf bu toplantıya Hindistan’dan işadamlarının da katıldığını söyleyerek, toplantıda Hindistan’da toplanan paraların Türkiye’ye nasıl aktarılacağının konuşulduğunu ifade etti. Sarraf yaptığı işlemleri dün olduğu gibi yine şema çizerek anlatacak.

Sarraf’a, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın özel kalem müdürü Onur Kaya ile yaptığı bir telefon görüşmesinin tapesiyle ilgili sorular soruluyor. Sarraf bu sorulara, “Zafer Çağlayan ve İranlılar arasında birçok toplantı yapıldı. Bu toplantılara ben de katıldım” diyerek yanıt verdi.


Halkbank ve İran Ulusal Petrol şirketi yetkileleri ile yapılan toplantıda İran Petrol Bakanının toplantıya katılmadığını vurgulayan Rıza Sarraf, savcının Halkbank’tan toplantıda kim vardı sorusuna ise Mehmet Hakan Attilla ve Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan olarak cevap verdi.


Sarraf, Halkbank’la yaptığı görüşmeye İran Petrol Bakanı’nın katılmadığını söyledi. "İranlı yetkililer ve Zafer Çağlayan’la birçok kez toplantı yaptık" ifadelerini kullandı.


Sarraf, konuşmasında Hindistan, Çin, Güney Kore ve Japonya’nın da yaptırımları deldiğini ihmal etti.


"Rıza Sarraf oldukça şık görünüyor. Beyaz bir gömlek ve üstünde koyu renk bir blazer ceket var" yorumları yapılıyor. Sarraf, yargıcın sivil kıyafet giymesine izin verdiğini söyledi.


Sarraf ilk gözaltına alındığında tehdit edildiğini doğruladı. "Neden FBI’ın gözetimine geçtin" sorusuna ise "Güvenlik amacıyla ve gözetim merkezinde ilk aldığım tehditler nedeniyle" yanıtını verdi.


Duruşmaların üçüncü gününde Rıza Sarraf yeniden tanık olarak dinlenilmeye başlandı.


Rıza Sarraf salona hapishane kıyafetleriyle değil, koyu bir ceket ve açık renk gömlekle geldi. 
Savcılar, avukatlar, gazeteciler ve izleyiciler mahkeme salonundaki yerini aldı.


Jürili duruşmanın ikinci oturumu başladı. Savcılar ve avukatlar salonda yerlerini aldılar. 

kaynak;abc


ZARRAF İTİRAFLARINA DEVAM EDİYOR : Google'da Ara
ZARRAF İTİRAFLARINA DEVAM EDİYOR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  TRUMPTAN GÜLDÜREN AÇIKLAMA


         ’Erdoğan bir kişinin salıverilmesi için benden yardım istedi, onun için o kişiyi çıkarttık. Ama rahip Brunson’ı hala Türkiye’de tutuyorlar.

  ÇİN’DEN TÜRKİYE’YE TARİHİ ÇAĞRI


         ABD ile bizim gibi kriz yaşayan Çin’den Türkiye’ye tarihi bir çağrı geldi. Hükumet tarafından yayınlanan Beyaz Kitap’ta Türkiye ile g&uu

 

gram altın
           ..
 
TÜM YAZARLAR

Aydın Hava Durumu

Cuma Az Bulutlu Az Bulutlu 33°C 20°C

Cumartesi Sıcak Sıcak 36°C 21°C

Pazar Sıcak Sıcak 38°C 23°C           YORUMLAR
CEREN TUTAL

     imar affıyla mühendislik hizmeti almadan üretilen sağlıksız yapıların affedilerek mevcudiyetlerinin koruma altına alınması, yapı stokunun iyileştirme ...

SEVDA KARCI

     Çok değerli yazınızı bir solukta okudum. Bütün yazdıklarınız benim gibi milyonların sesi olmuş. Biz kuru kuru ...

VELİ TİRYAKİ

     Amerikan hükümeti kendi ülkesinde yargıya müdahale edebiliyormu ki bize talimat vermeye kalkıyor. O La ki Brunsonu ...

AHMET KISA

     Bu konuya hem hükümet hem de yerel yönetimler eğilmeli gerekli tedbirler alınmalıdır.testi kırıldıktan sonra akıl veren ...

EREN EFE

     Hükümete Yakın adete sözcülüğünü yapan bir gazete YANANİSTAN diye manşet atsın. Sonra Yardımı kabul etmiyor diye ...

CEMİL KAYABAŞ

     Takvim Gazetesinin bu başlığı atması kendi seviyesizliğini gösterir. Biz Türk milleti olarak Komşunun acılarını ve üzüntülerini ...


           ANKET
İYİ PARTİ AKŞENER İLE DEVAM ETMELİ Mİ?
% 75 √ Toplam : 21 - EVET- ETMELİ
% 22 √ Toplam : 6 - HAYIR- ETMEMELİ
% 4 √ Toplam : 1 - BENİ İLGİLENDİRMİYOR
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim